Weightlifting Federation of Bosnia and Herzegovina

Europsko Prvenstvo U20 i U23 Litvanija

Pažnja, otvorite u novom prozoru. PDFIspisE-mail

Ažurirano Ponedjeljak, 05 Oktobar 2015 09:53 Autor Nedim Ponedjeljak, 05 Oktobar 2015 09:09

U prelijepoj, mada prohladnoj Klaippedi, Litvanija počeo je i treći dan Eurospkog prvenstva U20 (juniorsko) i U23. Nakon održane 2 kategorije za juniorke, 2 kategorije za juniore, 2 kategorije za žene U23 i jedne kategorije muški U23, možemo reći da je jedino stvarno iznenađenje bila netom završena kategorija 53 kg U23, gdje Ajsegul Coban Basol nije uzela zlato u biatlonu, odnosno gdje je Ajsegul napravila nulu u trzaju i uzela je samo zlato u izbačaju. Da ta kategorija "ostane u vlasništvu" Turske pobrinula se druga turkinja Sema Acaturk, koja je osvojila 2 zlatne medalje (trzaj i biatlon) i jednu srebrenu (izbačaj). Kad smo već kod ove kategorije, najprijatnije iznenađenje je srebrena medalja u biatlonu i bronzana u trzaju, italijanke Giorge Russo, koja je srebro u biatlonu uzela ispred favorizirane ruskinje Olge Gonovalove, koja se "borila za zlatnu medalju". Gorak ukus u ustima ostavlja i samo bronzana medalja u trzaju španjolke Attennary.

Jučer, u kategoriji 48 kg juniorke zlato osvaja ukrajinka Nadia Ifimchuk, koja i pored loših uvjeta za trening, u ratom zahvaćenoj Ukrajini, osvaja i zlato u izbačaju, osim ovoga u biatlonu, kao i bronzu u trzaju. Sva tri srebra osvaja mlađahna Gamze Karakol iz Turske, koja će još 3 godine nastupati u ovoj starosnoj grupi, odnosno koja je još uvijek i u U17 konkurenciji. Preostale medalje (zlato u trzaju i dvije bronze osvaja bjeloruskinja Alena Liakavetch, koja je čak 8 kg lakša od granice kategorije.

u kategoriji 53 kg juniorke, sva tri zlata osvaja latvijka Rebeka Koha, koja je također još uvijek i U17 konkurencija, ispred ruskinje Darie Rhizove i bugarke Atanaske Iliieve,koja je u izbačaju osvojila čak srebro. Tragičar poljakinja Marlena Polakowska, koja je bronzanu medalju iz trzaja prokockala u izbačaju i biatlonu.

U kategoriji 56 kg, juniori, favorit Mirco Scarantino nije dozvolio iznenađenja i osvoji je sva tri zlata (u izbačaju je iskoristio samo jedan pokušaj) ispred rusa Olega Mushokranova, dok su bronzane medalje međusobno podjelili 2 Armenca, Davayan Davit, izbačaj i Minsan Mipzetijan, ostale dvije.

U kategoriji 62 kg, turčin Aydin Emrah, također nije dozvolio nikakva iznenađenja i uvjerljivo je uzeo sve tri zlatne medalje. Iza njega, u biatlonu su bugarin Sitilan Grozdev i azejberdžanac Alijahar Albishov. Srebrene medalje u trzaju i izbačaju, uzimaju Ilja Zharnoski, bjelorus u trzaju i italijan Michael di Gusto u izbačaju, pomaknuvši Grozdeva na treća mjesta.

U kategoriji 48 kg, žene U 23 zlato uzima poljakinja Zacharek Agnieska, koja je uzela zlato i u trzaju i bronzu u izbačaju, ispred bjeloruskinje Yulije Asayonuk i bugarke Daniele Pandove. U izbačaju bjeloruskinja i bugarka zauzimaju prvo i drugo mjesto, dok se u trzaju na drugo mjesto plasira druga poljakinja Violeta Jastrebska ispred bugarke Pandove.

Još je održana kategorija 56 kg U23 gdje Josue Brachi iz Španije nije dozvolio većih iznenađenja uzevši zlato u trzaju i biatlonu, a srebro u izbačaju, gdje je zlato prepustio Armencu Smbatu Margarianu, koji uzima i srebri u biatlonu.

Sve tri bronze uzima Furkan Govdeli iz Turske, a preostalo srebro u trzaju uizma Muamer Sahin, drugi turčin u ovoj kategoriji.

Nakon dva dana turska uvjerljivo vodi na listi osvajača medalja.

 

 

 

Europsko Prvenstvo U15 i U17 za 2015

Pažnja, otvorite u novom prozoru. PDFIspisE-mail

Autor Nedim Ponedjeljak, 10 August 2015 09:35

U Švedskoj Landskroni je netom završeno još jedno prvenstvo Europe do 17 godina i treće prvensto Europe do 15 godina. Šveđani su, i ovaj put, bili precizni kao Švicarci, i napravili takmičenje za pamćenje. Dodatna teškoća kod ovakvih takmičenja je ta što se sve duplira (kategorije, takmičari, timing, medalje), osim tehničkog osoblja koje deobija težak zadatak.

Tehničko osoblje je, i ovaj put, bilo na visini zadatka, i takmičenje je uspješno privedeno kraju.

Ono što posebno raduje jeste nastavak velikog povratka na scenu, nakon podmetnute velike doping afere, turskih dizača i dizačica tegova. I na ovo takmičenje je Turska izvela komplet ekipu od 30 takmičara (i takmičarki) koji su osvojili čak 44 medalje, a posebno raduje što je raposred medalja na strani konkurencije U15, gdje su mlađahni Turci osvojili čak 26 medalja sa 15 takmičara.

Kad pogledamo taj uspjeh Turaka, u potpunosti nam je jasno zašto toliko pažnje pridaju Rumi Games (omladina do 15 godina).

Sličan uspjeh su napravili i Rusi i Ukrajinci i još mnogi.

Rezultate kompletnog Europskog Prvenstva možete downloadovati ovdje.

Zašto mi nemamo takav ili adekvatan uspjeh?

Da kažemo da bi, kao nekakvo opravdanja, mogli napraviti poređenje da Turska ili Rusija imaju značajno veći broj stanovnika nego BIH. Tačno, ali u Ukrajni bjesni rat, a djeca prave rezultate.

S druge strane, Mađarska, koja nije puno veća od BIH, također bilježi povratak na scenu, ne sa prevelikim brojem takmičara i medalja, ali ipak povratak.

Ili recimo Srbija.

U čemu je stvar, jesu li njihova djeca sposobnija ili talentovanija od naše. Nisu.

Uspjeh svih ovih država jeste u odnosu države prema sportu i još bitnije, društva i društvenog mnenja prema sportu.

U svim navedenim državama postoji kvalitetan sistem finansiranja vrhunskog sporta, odnosno rukovodstvo navedenih Sportskih Saveza i Saveza Dizača Tegova navednih država, ne mora, "rađati pare" da bi se otišlo na neko takmičenje, a o pripremama i sistemskom razvoju da i ne govorimo.

Kod nas je glavni sport postalo "ganjanje para za takmičenje"

Što je najgore, u javnom mjenju se podudara termin "ulaganje u vrhunski sport" sa terminom "ulaganje u vrhunske sportiste"

Ukoliko nismo ulagali u sportistu dok je u razvojnom periodu, tako da napravi rezultate (i "uzme medalju" na prvenstvu Europe do 15 godina, ili najkasnije do 17 godina) već smo zakasnili.

Kad sportista pređe 25 godina, već treba da se okrene trenerskoj ili menadžerskoj karijeri, a ne dea rizikuje povrede (za koje je mogućnost 300 posto veća u 25-oj, nego u 15-oj godini) i da napusti aktivno bavljenje vrhunskim sportom (kao sportista) dok je najbolji _(da ga pamte kao najboljeg, a ne kao najgoreg). Eventualno, sebi može dozvoliti koje takmičenje u konkurenciji veterana.

Osim onih, baš vrhunskih, koji su do 25-e osvojili nekoliko svjetskih prvenstava i Olimpijskih Igara, i znaju da mogu još, pa nastavljaju sa vrhunskim treninzima, ali pod stalnim nadzorom ljekara.

Takve vrhunske sportiste već finansira privreda (direktno njih) dok država za njih izdvaja samo onoliko koliko i za perspektivne sportiste.

Maloprije navedene države ulažu u te perspektivne sportiste

Tu ne smijemo pomješati izraze perspektivan i talentovan. Kod nas većinom talente smatraju perspektivnim, a perspektivne - vrhunskim sportistima.

Znači, nije perspektivni sportista (onaj od kojega može nešto biti" - ne to je talenat.

Perspektivni sportista je neko o već nešto jeste postigao. Npr. Levent Nuray, koja najbližu protivnicu "ostavi" 30 kg iza sebe. ili Alba Sanchez, koja sebi može dozvoliti luksuz da ostane na samo jednom pokušaju u trzaju, jer zna da će "oderati" ostale u izbačaju.

A perspektivni su, skoro svi dječaci i djevojčice koji su nastupili na ovom Europskom Prvenstvu do 15 godina.

I ko sada ima šampione Europe do 15 godina, zna da će za nekoliko godina imati seniorske šampione.

Ulaganje u vrhunski sport (kako rade navedene deržave) je, prvenstveno ulaganje u masovni sport, a zatim ekstremno ulaganje u perspektivne sportiste i kvalitetno ulaganje u talente.

Kada talenti postanu perspektivno sportisti, povećava se ulaganje u njih, a kada perspektivni sportisti postanu vrhunski sportisti, država ustali ulaganje u njih na potrebnom nivou, a "akumulirani višak" se ulaže u nove talente i nove perspektivne sportiste.

Uz taj metod ulaganja, ja garantujem, podvlačim garantujem medalju na Olimpijskim Igrama, 8 godina nakon što bi se počelo tako ulagati. Ali podvlačim, najmanji iznos direktnog ulaganja bi tu išao za sportistu koji će osvojiti tu medalju na OI, jer bi ulaganje bilo u niz perspektivnih i talentiranih i infrastrukturu. Logično, u zadnje dvije godine pred navedeneu Olimpijadu bi bilo dosta ulaganja i u nekoliko tih "već vrhunskih" sportista, a nakon medalje bi uslijedille nagrade za iste, a nova ulaganja za nove perspektivne, tako da bi uvijek bio "poneko ko će isplivati"

   

Alpe Adria Udine

Pažnja, otvorite u novom prozoru. PDFIspisE-mail

Ažurirano Utorak, 16 Juni 2015 12:10 Autor Nedim Ponedjeljak, 15 Juni 2015 12:15

I bi 51. Alpe Adria Cup u Udinama.

Uspjeh odličan. Naša reprezentacija osvojila 4 medalje. Od toga nas je najviše obradovala naša prva medalja u muškoj seniorskoj konkurenciji još od davne 2008-e godine. Eldin Omerović, u svome fantastičnom nastupu, osim niza državnih rekorda koje obara, osvaja i prvu seniorsku medalju za BiH na Alpe Adria Kupu.

Osim sjajnog Omerovića, i ostali su bili odlični. Bronzana medalja ekipno. Dajana Dangubić, Almir Bajramović, Nermin Zečić, Eldin Omerović, pod izborom i vodstvom trenera i Selektora Namika Omerovića, i uz ogromnu pomoć trenerea Almira Karkelje, osvajaju bronzanu medalju ekipno. Pri tome je srebro "pobjeglo" za svega poen, a "zlato" za 18 poena.

Tim više ostaje gorak ukus u ustima zbog odbijanja pojedinaca da nastupe pod državnim grbom i zastavom BiH (odbijanje pojavljivanja na provjeri forme povlači nenastup za reprezentaciju). Umjesto da nam reprezentativni dres bude krajnji cilj u sportu, dešava se suprotno. Još će tužnije biti ukoliko ih klubovi podrže u toj nakani.

Zato nas još više raduju preostale dvije srebrene medalje, Dajana Dangubić u ženskoj konkurenciji i Nermina Zečića u konkurenciji juniora.

Na ovom takmičenju smo imalii još 2 naša predstavnika: Delegat na mitingu Alpe Adria i član Jury-a, naš Generalni Sekretar, Nedim Mašić i Tim leader, delegat na mitingu i Centralni sudija Enisa Mašić.

 

Kpmpletnu brošuru sa rezultatima: Final Book možete podići ovdje

http://lnx.alpeadriaweightlifting.com/site/wp-content/uploads/2015/04/AARound.jpg

   

51. Alpe Adria Kup

Pažnja, otvorite u novom prozoru. PDFIspisE-mail

Ažurirano četvrtak, 11 Juni 2015 14:22 Autor Nedim četvrtak, 11 Juni 2015 14:03

U petak ujutro, 12.06.2015. prema Udinama, Italija kreće odabrana reprezentacija Bosne i Hercegovine.

Pod budnim okom selektora i trenera Namika Omerovića, kao i trenera Almira Karkelje, boje Bosne i Hercegovine branit će:

Dajana Dangubić

Almir Bajramović

Nermin Zečić i

Eldin Omerović

koji su svoje mjesto u reprezentaciji izborili na Državnom Prevenstvu BiH održanom prošlog mjeseca u Konjicu, a svoju formu potvrdili na testiranju krajem prošlog mjeseca.

Naša, inače stalna, reprezentativka, Olivera Jurić, koja je također izborila mjesto na Državnom Prvenstvu, iz nepoznatih razloga se nije pojavila na testiranju forme, tako da je automatski isključila sebe iz sastava reprezentacije.

Na ovom takmičenju će također učestvovati naš Generalni Sekretar, Nedim Mašić, koji će i suditi na ovom takmičenju.

Team leader je, podpredsjednica SDTBIH, Enisa Mašić.

Sredstva za odlazak i učešće na ovom turniru je obezbjedila Općina Konjic.

   

Državno Seniorsko Prvenstvo i Trofej Konjica

Pažnja, otvorite u novom prozoru. PDFIspisE-mail

Autor Nedim Srijeda, 13 Maj 2015 07:11

 

Dva takmičenja u jednom, ili četiri takmičenja u 2. Uglavnom, u jednom danu je održan Trofej Konjica, međunarodno takmičenje Konjic Trophy i dva seniorska državna prvenstva, za muškarce i za žene.

Od jutra, pa do kasno popodne dizanje tegova u Konjicu.

I tamam pomislimo da je naporno, slušajući jednog „mlađahnog“ sudiju, kako je „jedva živ ostao“, kad se sjetimo državnog prvenstva Kine ili Rusije, koja traju po 9 dana.

 

Na Trofeju dosta očekivani rezultati.

Najuspješniji Igor Tomić – Sombor

Najuspješnija Tijana Stevanović – Beograd

Najuspješnija ekipa – Beograd

 

Organizator Neretva, sve bolji i bolji.

 

Državno prvenstvo.

 

U konkurenciji žene, prvaci po kategorijama:

 

58 kg Dajana Dangubić – Neretva

63 kg Elvira Razić – Željezničar

69 kg Melina Žutić – Željezničar

75 kg Olivera Jurić – Željezničar

 

Najuspješnija Olivera Jurić.

 

Seniori:

 

56 kg: Filip Kulaš – Bosna

62 kg: Almir Bajramović – Bosna

69 kg Nermin Zečić – Neretva

77 kg: Stefan Kulaš – Bosna

85 kg: Eldin Omerović – Bosna

94 kg: Janko Franjić – Bosna

105 kg: Adis Karkelja – Neretva

+105 kg: Hase Tursunović – Bosna

 

Najuspješniji: Nermin Zečić.

 

Najuspješniji klub: Bosna

 

Rekordi:

 

Eldin Omerović – rekord u trzaju 118 kg u konkurenciji seniori i U23. Izjednačen rekord u biatlonu.

 

U pauzi Trofeja Konjica nastupili su superkadeti i tu su također rekorde oborili Sarah Karkelja i Kerim Vrtić – oboje iz Neretve

 

Na ovom takmičenju je održano i ekipno prvenstvo Bosne i Hercegovine sa plasmanom:

 

1. Neretva 6 bodova

2. Bosna 4 boda

3 IsANEH-ZB 2 boda

 

Još je vrijedno napomenuti da je na ovim takmičenjima položilo dvoje sudija:

 

Elmir Mišić, za međunarodnog sudiju 2. klase i

Enisa Mašić, za BH sudiju 1. klase.

 

Time rješavamo određene probleme sa sudijama (Karajovanović, koji je bio međunarodni sudija je sistemski odbio sudđenje na 5 takmičenja u prethodnih 13 mjeseci, odnosno ni jedno takmičenje nije sudio.

 

Imali smo manjak žena BH sudija 1. klase, jer dosad jedina BH sudija 1. klase Olivera Jurić, je još uvijek aktivna takmičarka i nastupa na takmičenjima.

   

Stranica 31 od 47